Rap w Polsce

Polska to kraj narodzin wielu gatunków muzycznych, ale tylko nieliczne z nich przetrwał i do dziś cieszą się dobrą sławą. Jakie z nich do dzisiaj cieszą nasze ucho?

Polska w latach 90 to kraj, spod skrzydeł którego wyszedł nowy gatunek muzyczny- rap, czasami zamiennie określany jako hip-hop. Czym jednak jest rap? Rap to nic innego, jak płynnie recytowane słowa, bardzo często zahaczające o poezje słowa. Towarzyszy im często bardzo intensywny bit. Całość tworzy bardzo zgraną kompozycję, którą niektórzy określają jako czarną muzykę dla dresów. Nic bardziej mylnego, wiec wyjdźmy na przeciw stereotypom!

Rap w Polsce zyskał bardzo dużą popularność, zwłaszcza wśród trudnej i zbuntowanej młodzieży. Dlaczego trafiał w taką część społeczeństwa? Polscy raperzy poruszali wiele trudnych tematów, które w niejaki sposób niosły słuchaczom ukojenie i sprawiały, że nie czuł się w tym wszystkim odosobniony. Rap w Polsce poruszał bowiem temat biedy, miłości (często także nieszczęśliwej), rodziców, przyjaźni, używek, szkoły. Takie tematy pomagały utożsamić się z wykonawcą, co nawiązywało więź między gatunkiem rap, a młodymi słuchaczami.

Polscy raperzy i ich kawałki opanowały blokowiska. To właśnie im przypisuje się rap. Któż z nas nie kojarzy szarego osiedla i chłopaków w czapkach, szerokich dresach w ręce z walkmanem, z którego wypływały wokalne rymy? Być może jesteś jednym z nim?

Rap w Polsce to niezwykle trwały gatunek muzyczny, który będzie cieszył ucho jeszcze przez wiele, wiele lat, to pewne!