Utwór hip hopowy – co się na niego składa?

Hip hop kultura popularna na całym świecie. Zwłaszcza muzyka ma rzeszę fanów. Trzeba jednak wiedzieć, że utwór hip hopowy jest dość specyficzny. Składa się na niego wiele elementów. To nie tylko bit i rap.

Groove

Jednym z podstawowych elementów składających się na utwór hip hopowy jest tzw. groove. Jest to rytm, dzięki któremu najczęściej kiwamy głową słuchając hip hopy. Najczęściej wydobywany jest za pomocą perkusji lub gitary basowej. Groove odpowiedzialny jest za tempo całego utworu.

Hook

Kolejny istotny element to hook. Mówiąc najprościej jest to rytm, melodia, której zadaniem jest wpaść w ucho słuchacza. Najczęściej stosowany jest w refrenie. To dzięki niemu potem nucimy pod nosem dany utwór.

Sampel

hip hop

Można powiedzieć, że nie ma utworu hip hopowego bez sampla. Można powiedzieć, iż jest to pewna próbka innego utworu muzycznego, która jest przerabiana i staje się głównym motywem utworu hip hopowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że w obecnych czasach muzycy hip hopowi coraz częściej odchodzą od sampli na rzecz własnych kompozycji. Ma to związek z opłatami za prawa autorskie.

Pętla

Na koniec wspomnieć należy jeszcze o pętli. Jest to podstawa całego podkładu. Fragment muzyki, który się powtarzany wielokrotnie podczas utworu.

Teraz nie pozostaje nic innego jak odwiedzić sklep hip hop BraggaShop: https://www.braggashop.pl/ i zakupić płytę ulubionego artysty i sprawdzić czy uda nam się wychwycić wszystkie wymienione elementy.