Twórczość Szczyla – powiew świeżości przełamujący hip-hopowe stereotypy

Raper Szczyl stał się w ciągu ostatniego roku jedną z najgorętszych nowości na polskim rynku muzycznym. Zaistniał dzięki wypuszczeniu na rynek krążka Polska Floryda, który dotarł na 2. miejsce najlepiej sprzedających się albumów muzycznych na oficjalnej liście sprzedaży (OLiS), prowadzonej przez Związek Producentów Audio-Video.

Polska Floryda – powiew świeżości na rynku fonograficznym

album Polska Floryda od Szczyla to powiew świeżości na scenie

Płyta Polska Floryda powstała we współpracy z wytwórnią SBM Label – jedną z największych w Polsce, która działa na rynku muzyki hip-hop. Jej tytuł jest określeniem na Trójmiasto, którym posługuje się sam raper. Znajdują się na niej takie piosenki jak Hiphopkryta, Cień, Tupet czy Fenomenalny. Konwencja utworów jednak wyłamuje się stereotypom związanym z hip-hopową twórczością. Na krążku znajdują się także kawałki stworzone we współpracy z Piotrem Roguckim czy Anastazją. Szczyl Polska Floryda jest zatem płytą, która przypadnie do gustu również – a może i przede wszystkim – fanom lżejszych brzmień, doceniających synkretyzm muzyczny.

Kilka słów o twórczości Szczyla

Charakterystycznym elementem twórczości Szczyla jest również fakt, iż teledyski powstające do jego utworów są kręcone w Trójmieście. Teksty piosenek młodego rapera opisują jego egzystencjonalne przemyślenia. Sam w wywiadach podkreśla, iż zależy mu na przełamaniu stereotypu, jakoby raperzy byli ludźmi zamkniętymi w sobie. Bez wątpienia, takie podejście może przyciągnąć do niego nowych fanów, którzy do tej pory z różnych względów trzymali się z dala od gatunku muzycznego, którego wzbogacaniem zajmuje się Szczyl.