Ojciec muzyki ulicy – kariera Włodiego

Polski rap to stosunkowo nowa branża, większość artystów pojawiła się tu zaledwie kilkanaście lat temu. Są jednak postaci, które śmiało nazwać można prekursorami polskiej muzyki ulicznej, gdyż twórczość zaczynały już na początku lat 90. i prowadzą ją z sukcesami do dziś. Niewątpliwie zalicza się do takich osób Paweł Włodkowski, znany szerzej pod pseudonimem Włodi.

Twórca hip-hopu i raper Włodi

album Włodi jak Nowo Narodzony

Włodkowski swą karierę zaczynał na początku lat 90. tworząc głównie hip-hop. Szybko jednak wprowadzał w utworach modyfikacje, generując nowy gatunek – polski rap uliczny. Tego typu twórczość Włodi kontynuował w zespole Molesta a następnie Parias. Jednocześnie stale rozwijał swoją karierę solową podbijając listy przebojów. Głośne były również jego współprace ze znanymi artystami i producentami muzyki nurtu ulicznego takimi jak: Ajron, Pyskaty, Małolat czy DJ 600V. Oprócz muzyki Raper Włodi angażuje się w biznes prowadząc wytwórnię muzyczną i będąc właścicielem firmy odzieżowej.

Znane płyty Włodiego

Włodkowski ma za sobą dość bogatą dyskografię (sprawdź płyty Włodiego na tej stronie). Oprócz pięciu albumów nagranych we współpracy z Molestą oraz jednego nagranego z zespołem Parias, posiada sześć albumów solowych oraz kilka kolaboracji z innymi twórcami. Wszystkie płyty Włodiego odniosły sukces, lecz najsłynniejszą okazał się album. Wszystko z dymem” wydany w 2014 roku. Płyta sprzedała się w ponad dwudziestu tysiącach egzemplarzy i szybko uzyskała status złotej płyty. Otrzymała też tytuł albumu roku. Ponadto raper Włodi stworzył liczne teledyski w tym osiem do swoich piosenek, zaś w pięciu wystąpił gościnnie.